10 რეკომენდაცია საქართველოს მთავრობას ეკონომიკურ საკითხებზე
რუსეთის აგრესია უკრაინაში და ამის საპასუხოდ რუსეთის წინააღმდეგ შემოღებული საერთაშორისო სანქციები საქართველოს ეკონომიკაზე უარყოფითად აისახება, თუმცა, ამ ეტაპზე, შექმნილი მდგომარეობა საქართველოში ეკონომიკურ კრიზისს არ გამოიწვევს. საქართველოში მოქმედი სხვადასხვა კვლევითი ცენტრების და საერთაშორისო ორგანიზაციების შეფასებით, 2022 წელს საქართველოს ეკონომიკა გაიზრდება, თუმცა, ეკონომიკური ზრდის ტემპი წლის დასაწყისში პროგნოზირებულზე ნაკლები იქნება.
რამდენად დაზარალდება საქართველოს ეკონომიკა რუსეთის უკრაინაში აგრესიის გამო შექმნილი რეალობიდან გამომდინარე, საქართველოს მთავრობის შემხვედრ ნაბიჯებზეც არის დამოკიდებული. ამავე დროს, მყარდება სტრატეგიული შესაძლებლობები, კერძოდ კი - საქართველოს რუსეთზე ეკონომიკური დამოკიდებულების შემცირება, ქვეყნის სატრანზიტო ფუნქციის უფრო ეფექტიანი გამოყენება და საქართველოს ეკონომიკის დასავლეთის ქვეყნებთან ინტეგრაციის დაჩქარება.
არსებული გამოწვევების საპასუხოდ და შექმნილი შესაძლებლობების გამოსაყენებლად, აუცილებლად მიგვაჩნია შემდეგი რეკომენდაციების გათვალისწინება:
ეკონომიკური განვითარების პოტენციალის შესანარჩუნებლად:
1. საქართველოს მთავრობამ ცალსახად და მკაფიოდ უნდა განაცხადოს, რომ საქართველო არ იქნება გამოყენებული რუსეთზე დაწესებული სანქციების გვერდის ასავლელად. მიუხედავად იმისა, რომ პირველ რიგში, სანქციები პოლიტიკური საკითხია, დღეს არსებული მოლოდინი, რომ შესაძლოა, საქართველო სანქციებისთვის გვერდის ავლისთვის გამოიყენონ, აზიანებს ქვეყნის რეპუტაციას, რაც გრძელვადიან პერიოდში მნიშვნელოვნად შეაფერხებს ქვეყნის ეკონომიკურ განვითარებას.
ფასების ზრდის საწინააღმდეგოდ და მაკროეკონომიკური სტაბილურობისთვის:
2. ვინაიდან ფასების სტაბილურობა დღეს ერთ-ერთი ყველაზე მტკივნეული  საკითხია, უნდა გაუქმდეს იმპორტის გადასახადი იმ ქვეყნებთან, რომლებთანაც არ გვაქვს თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულება და იმ პროდუქციის ალტერნატიული მომწოდებლები არიან, რომლებიც ძირითადად რუსეთიდან შემოდის. ეს გადაწყვეტილება ხელს შეუწყობს, ერთის მხრივ, სტაბილური ფასების შენარჩუნებას და მეორეს მხრივ, იმპორტის დივერსიფიცირებას;
3. მთავრობამ ბიუჯეტის ხარჯები უნდა შეამციროს. პირველ რიგში, ეს უნდა შეეხოს მიმდინარე ხარჯებს და ასევე, იმ პროექტების დაფინანსებას, რომელთა ეფექტიანობა შესწავლილი არ არის. მნიშვნელოვანია, რომ ქვეყანაში არსებული მაღალი ინფლაციის და  მთავრობის გაზრდილი ვალის გამო, ერთიანი ბიუჯეტის დეფიციტი ამჟამად არსებულ გეგმურ მაჩვენებელს, მშპ-ის მიმართ 4.2%-ს არ გადასცდეს. მთავრობამ ეკონომიური ხარჯვა მომდევნო წლებშიც უნდა გააგრძელოს, რაც მონეტარული პოლიტიკის ეფექტურობას და ფასების სტაბილურობას შეუწყობს ხელს.
ახალი შესაძლებლობების გამოყენებისთვის:
4. მნიშვნელოვანია შეფასდეს,  თუ რა უარყოფით გავლენას მოახდენს რუსეთზე დაკისრებული სანქციები საქართველოს ეკონომიკაზე და ამ ანალიზის  საფუძველზე, დამატებითი ფინანსური რესურსების მოზიდვაზე დასავლელ პარტნიორებთან და საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტებთან მოლაპარაკებები უნდა დაიწყოს. დასავლეთის მხარდაჭერის შემთხვევაში გაგვეზრდება წვდომა დასავლურ ფინანსურ რესურსზე, რომელიც რუსეთ-უკრაინის ომით გამოწვეული ეკონომიკური დანაკარგის შემსუბუქებას შეიძლება მოხმარდეს;
5. მნიშვნელოვანია მთავრობამ გაითვალისწინოს, რომ შექმნილი გეოპოლიტიკური რეალობიდან გამომდინარე საქართველოს, როგორც სატრანზიტო ქვეყნის როლი იზრდება და ეს პოტენციალი სრულად იყოს ათვისებული. აზერბაიჯანული ნავთობის და გაზის ევროპის მიმართულებით ტრანზიტის და შუა აზიის ქვეყნების ტვირთების საქართველოს გავლით გადაზიდვაზე მოთხოვნის ზრდა რეალურია. აქედან გამომდინარე, მნიშვნელოვანია სატრანსპორტო  (საგზაო, სარკინიგზო, საზღვაო) პოტენციალის ხელშეწყობა ინფრასტრუქტურის მშენებლობისა და მოდერნიზაციის დაჩქარებით. ასევე, რეგიონული ცენტრების, სატელეკომუნიკაციო, საინფორმაციო ტექნოლოგიების ცენტრების და ტურისტული ობიექტების  მშენებლობა-განვითარების  ხელშეწყობა;
6. უნდა დაჩქარდეს კანონის უზენაესობის განმტკიცებასა და ბიუროკრატიული ბარიერების შემცირებაზე მიმართული რეფორმები საინვესტიციო და ბიზნეს გარემოს ხელშეწყობისათვის. ეს მნიშვნელოვანია, რადგან საქართველოს გაუჩნდა უნიკალური შესაძლებლობა, რომ  იმ დასავლური კომპანიების თუნდაც მცირე ნაწილი მოიზიდოს, რომლებმაც რუსეთი დატოვეს. რუსეთში წარმოებული დასავლური კომპანიების პროდუქცია, როგორც რუსეთს, ისე რეგიონის სხვა ქვეყნებს მიეწოდებოდა.  აღნიშნული კომპანიების მოსაზიდად ასევე აუცილებელია საქართველო არ იყოს გამოყენებული სანქციებისთვის გვერდის ასავლელად;
7. საქართველოს შეუძლია სტრატეგიულად გამოიყენოს ქვეყანაში შემოსულ უკრაინელ ლტოლვილებს შორის არსებული საშუალო და მაღალი კვალიფიკაციის მქონე კადრები ეკონომიკის იმ სექტორებში (მაგალითად, საინფორმაციო ტექნოლოგიები), სადაც ადგილობრივი პროფესიული უნარების ნაკლებობაა. ეს სასარგებლო იქნება, როგორც საქართველოს ეკონომიკისთვის, ისე უკრაინელი ლტოლვილებისთვის სტაბილური საარსებო პირობების შექმნისთვის. ამისათვის საჭირო იქნება მთავრობის მიერ ბიუროკრატიული ბარიერების გადახედვა, რაც დაეხმარება ხანგრძლივი პერიოდით ჩამოსულ უკრაინელ მიგრანტებს ქართულ შრომის ბაზართან ინტეგრირებაში.
რუსეთზე ეკონომიკური დამოკიდებულების შემცირებისთვის:
8. საქართველოს მთავრობამ უფრო აქტიურად და დაჩქარებულად უნდა დაიწყოს მუშაობა თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმებების გაფორმებაზე ყველა სტრატეგიულ პარტნიორთან, რომელთანაც ჯერ არ გვაქვს ასეთი შეთანხმება. მიუხედავად იმისა, რომ ასეთი ხელშეკრულებების რეალური დადებითი ეფექტი გრძელვადიანია, დღეს შექმნილი სიტუაციიდან გამომდინარე, საქართველოს შეუძლია, უფრო აქტიურად მოითხოვოს სტრატეგიული პარტნიორებისგან თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმების დაჩქარება. თავისუფალი ვაჭრობის გეოგრაფიული არეალის ზრდა საქართველოს რუსული პროდუქციის იმპორტზე და ქართული პროდუქციის რუსულ ბაზარზე დამოკიდებულებას შეამცირებს.
9. საქართველოს მთავრობამ და მუნიციპალიტეტებმა  ისეთი სამეწარმეო საქმიანობა მაინც არ უნდა დაასუბსიდირონ, რაც საქართველოს რუსეთზე ეკონომიკურ დამოკიდებულებას ზრდის. ეს მიდგომა უნდა შეეხოს, როგორც ბიზნესზე გრანტების და შეღავათიანი სესხების გაცემას, ისე ფასის სუბსიდირებას. აღნიშნული წესის დანერგვა საქართველოს ეკონომიკის რუსეთზე დამოკიდებულების შემცირებაში მნიშვნელოვან როლს ითამაშებს, რაც საქართველოს ეკონომიკურ და პოლიტიკურ უსაფრთხოებას აამაღლებს;
10. საქართველომ უნდა შეიმუშაოს რუსეთზე ენერგოდამოკიდებულების შემცირების სტრატეგია. მიუხედავად იმისა, რომ ბოლო წლებში რუსეთიდან იმპორტირებულ ელექტროენერგიას და ბუნებრივ აირს საქართველოს შიდა მოხმარებაში მაღალი წილი არ უჭირავს, მნიშვნელოვანია, რომ რუსეთზე დამოკიდებულება კიდევ უფრო შემცირდეს. ბოლო პერიოდის მოვლენებმა კიდევ ერთხელ გაგვახსენა, რომ რუსეთი ენერგომატარებლების და ელექტროენერგიის ექსპორტს პოლიტიკური ზეწოლის ბერკეტად იყენებს, რაც ქვეყნის ენერგოუსაფრთხოებას აზიანებს, მდგრადი ეკონომიკური განვითარების მიმართ კი მნიშვნელოვან რისკებს აჩენს.

Russia's aggression in Ukraine and the international sanctions imposed on it in response to this will hurt the Georgian economy, however, at this stage, the current situation in Georgia will not lead to an economic crisis. According to various research centers and international organizations operating in Georgia, the Georgian economy will grow in 2022, however, the economic growth rate will be lower than projected at the beginning of the year.
How hard the Georgian economy will suffer due to the reality created by the Russian aggression in Ukraine also depends on the steps taken by the Georgian government. At the same time, strategic opportunities are being created, in particular - to reduce Georgia's economic dependence on Russia, use the country's transit function more efficiently, and accelerate Georgia's economic integration with Western countries.
To respond to the existing challenges and take advantage of the opportunities created we think the following recommendations should be taken into recommendation:
To maintain the potential for economic development:
1. The Government of Georgia should state clearly that Georgia will not be used to circumvent sanctions against Russia. Although sanctions are primarily a political issue, the current expectation that Georgia might be used to circumvent sanctions is damaging the country's reputation, which will significantly hamper the country's economic development in the long run.
Against price increase and for macroeconomic stability:
2. As price stability is one of the most painful issues today, import duties should be abolished for the countries with which we do not have a free trade agreement and which are alternative suppliers of products that come mainly from Russia. First, this decision will help to maintain stable prices and, second, to diversify imports;
3. The Government of Georgia should reduce budget expenses. First of all, it should concern the current expenses and the financing of projects the effectiveness of which has not been studied. Due to the high inflation in the country and the increased debt of the government, the unified budget deficit should not exceed the current planned rate of 4.2% of GDP. The government should continue its economic spending in the coming years, which will contribute to the effectiveness of monetary policy and price stability.
To take advantage of new opportunities:
4. It is important to assess what negative impact the sanctions on Russia will have on the Georgian economy, and based on this analysis, negotiations should be initiated with Western partners and international financial institutions to attract additional financial resources. With Western support, we will have more access to Western financial resources that could be used to alleviate the economic losses caused by the Russia-Ukraine war;
5. Government of Georgia needs to take into account that due to the created geopolitical reality, the role of Georgia as a transit country is growing and this potential should be fully utilized. It is realistic that the demand for transit of Azerbaijani oil and gas to Europe via Georgia as well as the cargo from Central Asian countries will be increased. Therefore, it is important to enhance transport (road, rail, maritime) potential by accelerating infrastructure development and modernization as well as promoting the construction and development of regional, telecommunication, and information technology centers, and tourist facilities;
6. Reforms aimed at strengthening the rule of law and reducing bureaucratic barriers to promote the investment and business environment should be accelerated. This is important because Georgia has a unique opportunity to attract at least a small number of Western companies that have left Russia. The products of Western companies made in Russia were supplied to Russia as well as to other countries in the region. To attract these companies, it is also necessary that Georgia is not used for undermining the sanctions;
7. Georgia can strategically use medium and highly qualified personnel among the Ukrainian refugees entering the country in those sectors of the economy (for example, information technology) where there is a lack of local professional skills. This will be beneficial both for the Georgian economy and for the creation of stable living conditions for Ukrainian refugees. This will require the government to soften bureaucratic barriers that will help long-term Ukrainian migrants integrate into the Georgian labor market.
To reduce economic dependence on Russia:
8. The Government of Georgia should start working more actively and expeditiously on concluding free trade agreements with all strategic partners with whom we do not yet have such an agreement. Although such agreements will have positive effects in the long term, given the current situation, Georgia can more actively demand to accelerate the process of signing them. Increasing the geographical area of free trade will reduce Georgia's dependence on imports of Russian products and exports of Georgian products to the Russian market;
9. The Government of Georgia and municipalities should not subsidize entrepreneurial activities that increase Georgia's economic dependence on Russia. This approach should apply to both business grants and concessional loans, as well as price subsidies. The introduction of this rule will play an important role in reducing the Georgian economy's dependence on Russia, which will increase the economic and political security of the country;
10. Georgia should develop a strategy to reduce its energy dependence on Russia. Although electricity and natural gas imported from Russia have not accounted for a large share of Georgia's domestic consumption in recent years, it is important to further reduce it. Recent events have reminded us once again that Russia is using its energy resources and electricity exports as leverage for political pressure, which is detrimental to the country's energy security and poses significant risks to sustainable economic development.