კომენტარი შრომის კოდექსის ცვლილებათა კანონპროექტში გამოუყენებელი შვებულების ნაცვლად კომპენსაციის მიღების უფლების ფორმულირებასთან დაკავშირებით
სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა 4 მარტი 2013
4 მარტი, 2013
ავტორი: სოფიო საჩალელი
IDFI-ის ექსპერტი სამართლებრივ საკითხებში
LL.M..-სამართლის მაგისტრი (ტრიერი, გერმანია);
ტრიერის უნივერსიტეტის სამართლის ფაკულტეტის დოქტორანტი;
საქართველოს იუსტიციის სამინისტრომ 2013 წლის 28 იანვარს საქართველოს ორგანული კანონის შრომის კოდექსის ცვლილებათა კანონპროექტი გამოაქვეყნა. IDFI გამოეხმაურა ცვლილებათა პროექტს და ვებ-გვერდზე განათავსა კომენტარი სამსახურიდან გათავისუფლებული პირისათვის გამოუყენებელი შვებულების ნაცვლად კომპენსაციის გადახდის საკითხის კოდექსით დარეგულირების საჭიროების თაობაზე. კომენტარი წერილობით გადაეგზავნა იუსტიციის მინისტრის მოადგილეს, ბატონ ალექსანდრე ბარამიძესაც. მივესალმებით შრომის კანონმდებლობის რეფორმირების პროცესში სამოქალაქო საზოგადოების ჩართვის ფაქტს და მოხარულნი ვართ, რომ გამოთქმული შენიშვნები გათვალისწინებული იქნა კანონპროექტის რედაქტირებისას. ამავდროულად, გვსურს ჩვენი მოსაზრება გამოვხატოთ 27 თებერვალს გამოქვეყნებულ გადამუშავებულ კანონპროექტში კომპენსაციის გაცემის ფორმულირების თაობაზე.

On January 28th 2012 the Ministry of Justice of Georgia published a draft law of the changes of the organic law of the Labor Code. IDFI replied to the project for changes and posted a commentary about the necessity of regulating the issue of compensating unused leave of absence of fired employees. The commentary was also sent to the secretary of the Minister of Justice, Mr. Alexandre Baramidze, in written form. We welcome the engagement of the civil society in the process of reformation of the labor legislation and we are happy that the suggestions and comments were taken into account while revising the draft law. At the same time, we wish to express out thought regarding the revised draft law regarding the formulation of compensations published on February 27th.
The commentary about the necessity of regulating the issue of compensating unused leave of absence of fired employees