OpenData.ge საერთაშორისო კვლევაში FOI პლატფორმების შესახებ
დღესდღეობით ინფორმაციის თავისუფლების (FOI) კანონმდებლობა არსებობს მსოფლიოს 100-მდე ქვეყნაში, და 30-ზე მეტი იყენებს საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვის ვებ-გვერდებს. თუმცა, ამ ვებ-გვერდების ეფექტურობის შესახებ არსებული კლევები ძალზედ მწირია. ამ დანაკლისის შევსების მიზნით, 2014 წლის ივლისი-სექტემბერში ბრიტანულმა ორგანიზაცია mySociety-მ ჩაატარა მრავალხმრივი კვლევა მსოფლიოში არსებული საჯარო ინფორმაციის ვებ-გვერდების ზეგავლენის შესაფასებლად. mySociety-ის კვლევა მოიცავს ლიტერატურის მიმოხილვას ზოგადად ინფორმაციის თავისუფლებასა და კონკრეტულად ონლაინ ინფორმაციის თავისუფლებაზე, პრაქტიკის კვლევას რომელიც ეფუძნება ევროპის, სამხრეთ აფრიკის, აშშ-ს, ბრიტანეთის, კანადის და სხვა ქვეყნების 27 სხვადასხვა FOI პლატფორმის მონაცემებს სიღრმისეულ ინტერვიუებზე დაყრდნობით, და წარმატების განმაპირობებელ ფაქტორებს. კვლევის ფარგლებში მათ შორის შესწავლილი იქნა საქართველოს გამოცდილება კერძოდ საჯარო ინფორმაციის მონაცემთა ბაზა OpenData.ge, რომელიც ფონდ ღია საზოგადოება საქართველოსა (OSGF) და ღია საზოგადოების ფონდების (OSF) მხარდაჭერით 2010 წელს შექმნა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI).
თავად ორგანიზაცია MySociety-მ შექმნა ღია პროგრამული საშუალება Alaveteli და ბრიტანული WhatDoTheyKnow.com, საჯარო ინფორმაციის ერთ-ერთი პირველი ვებ-გვერდი. მართალია ქვეყნების უმეტესობა, რომლებთაც აქვთ საჯარო ინფორმაციის პლატფორმა, სწორედ Alaveteli-ს იყენებენ, კვლევა ასევე მოიცავს არა-Alaveteli-ზე დაფუძნებულ პლატფორმებს, და კერძოდ, ქართულ OpenData.ge-ს. ქართული OpenData.ge ანგარიშში მოხსენიებულია როგორც საჯარო ინფორმაციის ერთ-ერთი ყველაზე წარმატებული პლატფორმა, რომელიც არ იყენებს Alaveteli-ს პროგრამულ უზრუნველყოფას.
კვლევამ რამდენიმე საინტერესო მიგნება გამოავლინა. როგორც ირკვევა, საჯარო ინფორმაციის პლატფორმების დაარსება 2007 წლიდან დაიწყო, თუმცა პალტფორმების უმეტესობა არც ისე დიდი ხნის წინ, 2011-2013 წლებში დაფუძნდა. ამ მხრივ ქართული OpenData.ge, რომელიც 2010 წლიდან ფუნქციონირებს, არსებულთაგან ერთ-ერთი პირველი ვებ-გვერდია. საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნების შესახებ მონაცემები ხელმისაწვდომი იყო 27 პლატფორმიდან მხოლოდ 17-ის შემთხვევაში. მოთხოვნების რაოდენობით მკვეთრად გამოირჩევა ბრიტანული WhatDoTheyKnow.com, 2014 წლის სექტემბრის მონაცემებით სულ გაგზავნილი იყო 220.000 მოთხოვნა, ხოლო სხვა პლატფორმების საშუალებით ჯამურად გაგზავნილმა მოთხოვნებმა შეადგინა 30.000-ზე მეტი. ამ პლატფორმებს შორის 2014 წლის მარტსა და სექტემბერს შორის შუალედში ყველაზე სწრაფი ზრდა დაფიქსირდა უკრაინისა და ჩეხეთის რესპუბლიკის ვებ-გვერდების შემთხვევებში.
კვლევა აქცენტს აკეთებს ისეთ საკვანძო საკითხებზე, როგორიცაა: ტექნოლოგიის როლი, მთავრობებთან ურთიერთობა, მდგრადობა, მომხმარებლები, პარტნიორობა ჟურნალისტებთან და არასამთავრობო ორგანიზაციებთან, საზოგადოებასთან ურთიერთობა, რისკები და ზეგავლენა.
ტექნოლოგია
კვლევის მიხედვით, ტექნოლოგია საჯარო ინფორმაციის პლატფორმებისთვის დიდ გამოწვევას არ წარმოადგენს. პლატფორმების ნახევარი შექმნილი და მხარდაჭერილია ისეთი ტექნიკური გამოცდილების მქონე ადამიანების მიერ, როგორიცაა პროგრამული უზრუნველყოფის ინჟინერია და ვებ-განვითარება. საჯარო ინფორმაციის ვებ-გვერდების განმახორციელებლები მთელს მსოფლიოში მიიჩნევენ რომ ტექნოლოგია ეხმარებათ ისეთ საკითხებში, როგორიცაა ცნობიერების ამაღლება, მთავრობასთან წვდომის გამარტივება, საჯარო ინფორმაციის ვალდებულების შესრულების მონიტორინგი და უფრო მეტი ადამიანის დახმარება. ასეთი პლატფორმები მომხმარებლებისთვის ინფორმაციის გამოთხოვის პროცესს გაცილებით ამარტივებენ. ვებ-გვერდის მრავალი ავტორისთვის საჯარო ინფორმაციის გაცემის მონიტორინგი ამ პლატფორმების ყველაზე მნიშვნელოვანი დადებითი შედეგია. ზოგი ქვეყნისთვის საჯარო ინფორმაციის პლატფორმები ამგვარი მონიტორინგის ერთადერთი წყაროა, ხოლო ზოგ ქვეყანაში პლატფორმები სამოქალაქო კონტროლის ალტერნატიულ საშუალებას წარმოადგენენ.
მთავრობები
მთავრობებთან ურთიერთობის კუთხით კვლევამ დაადგინა, რომ მართალია საჯარო ინფორმაციის პლატფორმების წინააღმდეგ პოლიტიკური ოპოზიცია იშვიათია, თუმცა საჯარო მოხელეები მიმართავენ სხვა მრავალ საშუალებას რითიც ისინი სირთულეებს უქმნიან მსგავსი ვებ-გვერდების ფუნქციონირებას. ასეთი საშუალებებია ვებ-გვერდით გაკეთებული მოთხოვნების სამართლებრივი ძალის ეჭვქვეშ დაყენება, განმცხადებლის იდენტიფიცირების საჭიროება საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნის გაკეთებისას, საავტორო უფლების, პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობისა და პირადი არაქონებრივი უფლებების დაცვაზე აპელირება. ამ გზით ადმინისტრაციული ორგანოების მიზნად ისახავენ საჯარო ინფორმაციის ან შესაბამისი დოკუმენტების გაცემასა და გავრცელებაზე უარის თქმის დასაბუთებას. საინტერესოა, რომ კვლევის მიხედვით ზოგიერთ ქვეყანაში, როგორიცაა საქართველო, ბოსნია, ჩილე და იტალია, საჯარო ინფორმაციის გაცემის ვალდებულების შესრულება შესაძლოა დამოკიდებული იყოს მომთხოვნის ძალაუფლებაზე, კერძოდ, არასამთავრობო ორგანიზაციები შესაძლოა რიგით მოქალაქეებთან შედარებით უფრო მომგებიან მდგომარეობაში იყვნენ.
მდგრადობა
კვლევის მიხედვით მსოფლიოს მასშტაბით საჯარო ინფორმაციის პლატფორმების ფინანსური მდგრადობა დამოკიდებულია დონორ ორგანიზაციებზე. თითქმის ყველა პლატფორმა დაფინანსებულია დონორების, ძირითადად ღია საზოგადოების ფონდების, ან ინდივიდების მიერ, და უმეტესობას არ აქვს შემუშავებული დაფინანსების გრძელვადიანი გეგმა. თუმცა, ზოგიერთმა პლატფორმამ დაფინანსების ალტერნატიულ საშუალებებს მიაგნო: მაგ. MuckRock აშშ-ში მომხმარებლებს ახდევინებს საფასურს საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნის გაკეთებისთვის, ამას გარდა ხალხის მხრიდან დაფინანსება, ე.წ. сrowd-funding ეფექტურად მუშაობს ესპანეთში. საქართველოსა და უკრაინაში შემოწირულობები არ არის მიღებული პრაქტიკა, თუმცა ისეთ ქვეყნებში როგორიცაა ესპანეთი, ჩეხეთი და უნგრეთი, შემოწირულობები წარმატებით გამოიყენება. ამას გარდა, მრავალ ქვეყანაში გამოიყენება მოხალისეობრივი და არაფულადი შემოწირულობები (დიდი ბრიტანეთი, აშშ, ავსტრალია). შემოსავლის წყაროების დივერსიფიკაციის ამ მცდელობების მიუხედავად კვლევა ასკვნის, რომ გრანტების საშუალებით პირდაპირი დაფინანსების ჩანაცვლება რთული იქნება, რაც ხაზს უსვამს საჯარო ინფორმაციის პლატფორმების მდგრადობის საფრთხეს.
მომხმარებლები
კვლევის თანახმად, საჯარო ინფორმაციის მრავალი ვებ-გვერდი არ აგროვებს დეტალურ ინფორმაციას საკუთარ მომხმარებლებზე სხვადასხვა მიზეზით, როგორიცაა დროისა და რესურსების სიმცირე, პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობა, და მეტი აქცენტის გაკეთება ხელისუფლების მხრიდან რეაგირებასა და ანგარიშვალდებულებაზე. მსოფლიოში საჯარო ინფორმაციის ვებ-გვერდების ყველაზე გავრცელებული მომხმარებლები ჟურნალისტები, არასამთავრობო ორგანიზაციები და ზოგადად „აქტიური მოქალაქეები“ არიან, მაშინ როდესაც კერძო სექტორი ასეთ ვებ-გვერდებს ძალზედ იშვიათად იყენებს. მომხმარებლები ძირითადად ახალგაზრდები არიან, თუმცა, ზოგადად საზოგადოებრივი ცნობიერების ხარისხი მრავალი ქვეყნისთვის სერიოზულ გამოწვევად რჩება.
ჟურნალისტები
ლიტერატურის მიმოხილვაზე დაყრდნობით კვლევის ავტორები ვარაუდობდნენ, რომ საჯარო ინფორმაციის პლატფორმის მთავარი მომხმარებლები ჟურნალისტები იქნებოდნენ. როგორც აღმოჩნდა, 27-დან 6 პლატფორმა ჟურნალისტური ორგანიზაციების მიერ იმართება (გერმანია, უნგრეთი, შვეიცარია, ორი პლატფორმა აშშ-ში, უკრაინა). მართალია თავად ვებ-გვერდების შემქმნელებიც მიიჩნევენ, რომ ჟურნალისტები მათი მთავარი მომხმარებლები უნდა იყვნენ, ეს ყოველთვის ასე როდია. ზოგიერთ პლატფორმას საკუთარი ჟურნალისტები ყავს (უნგრეთი და ესპანეთი). ჟურნალისტებისთვის საჯარო ინფორმაციის ვებ-გვერდების მთავარი უპირეტესობები მდგომარეობს საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნებისთვის თვალის მიდევნებასა და ორიგინალი დოკუმენტების გამოქვეყნებაში. რაც შეეხება იმ შემთხვევებს, როდესაც ჟურნალისტები არ იყენებენ მსგავს ვებ-გვერდებს, მთავარი მიზეზებია დროის სიმცირე, ხარჯები და კონკურენტულობა. ჟურნალისტები არ მიმართავენ ისეთ ვებ-გვერდებს (Alaveteli-ზე დაფუძნებული), სადაც ნაჩვენებია ყველა მოთხოვნა და მიღებული საჯარო ინფორმაცია, იმისათვის რომ კონკურენტუნარიანები დარჩნენ, და ასევე, იმის გამო, რომ მათ არაფორმალური გზებით შეუძლიათ ინფორმაციის მიღება. ზოგ შემთხვევაში, მაგ. იტალიაში ჟურნალისტები თავად საჯარო ინფორმაციის პლატფორმებსაც კი კონკურენტებად აღიქვამენ. კიდევ ერთი მიზეზი ისაა, რომ ჟურნალისტებს ყავთ შიდა საკონტაქტო პირები მთავრობაში, რომელთა მეშვეობითაც ისინი იღებენ საჭირო ინფორმაციას.
ამ გამოწვევების ფონზე OpenData.ge ნახსენები იყო კვლევაში, როგორც წარმატებული მაგალითი იმისა, როდესაც ინფორმაცია გამოითხოვება ჟურნალისტებისთვის და არ საჯაროვდება სანამ ჟურნალისტური გამოძიება არ დასრულდება. თუმცა, Alaveteli-ის შემქმნელების თვალსაზრისით ეს ნაკლებად სასურველია, რადგან შესაძლოა კიდევ უფრო მეტი მოთხოვნა დარჩეს გაუსაჯაროვებელი, სირთულეს წარმოადგენს „ჟურნალისტების“ განსაზღვრა და ინფორმაციის მიღებას მაინც დიდი დრო სჭირდება. კვლევის მიხედვით ზოგიერთ ქვეყანაში, როგორიცაა საქართველო, მაკედონია და უკრაინა FOI პლატფორმები ჟურნალისტებს არა მხოლოდ აძლევენ საშუალებას გააკეთონ მოთხოვნა, არამედ მოიძიონ წინა მოთხოვნები მონაცემთა ბაზაში, მიაკვლიონ ტენდენციებს და აამაღლონ ცნობიერება.
არასამთავრობო ორგანიზაციები
ერთი მხრივ, არ არის ცალსახა ინფორმაცია იმის შესახებ, თუ რამდენად იყენებენ არასამთავრობო ორგანიზაციები ზოგადად საჯარო ინფორმაციას და კონკრეტულად FOI პლატფორმებს, თუმცა მრავალი ვებ-გვერდის შემქნელი თვლის რომ ტექნოლოგიას არასამთავრობოებისთვის ბევრი დადებითის მოტანა შეუძლია. ამის გათვალისწინებით OpenData.ge, რომელსაც შექმნიდან სამი წლის შემდეგ კიდევ სამი სხვა არასამთავრობო ორგანიზაცია შეუერთდა, კვლევაში განხილულია როგორც არასამთავრობო ორგანიზაციების თანამშრომლობის ერთ-ერთი წარმატებული მაგალითი. კვლევის მიხედვით ასეთი თანამშრომლობის დადებითი მხარეები შეიძლება იყოს უპირველეს ყოვლისა საჯარო ინფორმაციის გაცემის ვალდებულების უფრო ფართო მონიტორინგი, ისევე როგორც გაზრდილი კოლექტიური რეპუტაცია, იმის მიუხედავად რომ თითოეული ორგანიზაცია დამოუკიდებლად წარმართავს მოთხოვნებისა და გასაჩივრების პროცესებს.
არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ FOI პლატფორმების უფრო აქტიურად გამოყენებას რამდენიმე გამოწვევა აქვს. პირველ რიგში, ზოგიერთ არასამთავრობო ორგანიზაციას გააჩნია ინფორმაციის პირდაპირი გზით მიღების ალტერნატიული საშუალებები, მაგ. პირადი ელ-ფოსტა, როგორც ეს ხდება ტუნისში, ლიბერიასა და რუმინეთში.
კვლევაში ასევე ნახსენებია კონკურენტულობა არასამთავრობო ორგანიზაციებს შორის და შესაბამისად მეტი დახურულობა, ისევე როგორც ჟურნალისტების შემთხვევაში, რაც მაგალითად ხდება აშშ-ში. ამას გარდა, როგორც ჟურნალისტების შემთხვევაში, არასამთავრობოებს ისეთი გამოწვევებიც აქვთ, როგორიცაა დროის სიმცირე, მთავრობასთან კარგი ურთიერთობის შენარჩუნების სურვილი და ასევე, განსხვავებული დღის წესრიგი.
საზოგადოებასთან ურთიერთობა
კვლევამ დაადგინა, რომ ვებ-გვერდების შემქმნელების აზრით საზოგადოებასთან ურთიერთობა ყველაზე მნიშვნელოვანი, და ამავდროულად ყველაზე რთული საკითხია. FOI პლატფორმების სხვადასხვა პიარსტრატეგია არსებობს, როგორიცაა მოხალისეობრივი დახმარება ან ვორქშოპების ჩატარება. ქართული OpenData.ge მოყვანილია მაგალითად, როდესაც თავად პლატფორმის ავტორები ამზადებენ ანალიტიკურ მასალას მიღებულ საჯარო ინფორმაციაზე დაყრდნობით, და ამგვარად მედიისთვის მზა ისტორიები აქვთ, რაც მონაცემებს უფრო ადვილად აღსაქმელსა და ხელმისაწვდომს ხდის ადამიანებისთვის.
რისკები
მართალია ინდოეთში ხშირია FOI აქტივისტების დაშინება და მკვლელობა, კვლევის ფარგლებში შესული ქვეყნების უმეტესობაში (მაგ. გვატემალა, ურუგვაი, უგანდა, მაკედონია, ტუნისი და ჩეხეთი) სერიოზულ საფრთხეს არ აქვს ადგილი. მნიშვნელოვანია იმის აღნიშვნა, რომ კვლევის მიხედვით ინფორმაციის ანონიმური გამოთხოვის არარსებობამ შესაძლოა მთავრობისადმი ნდობის დაბალი ხარისხის გამო გაზარდოს რისკის აღქმა. მაგალითად შესაძლებელია მოვიყვანოთ იტალიის, ჩილესა და ბოსნიის შემთხვევაში. ყოველივე ზემოთქმულის გათვალისწინებით მომხმარებელთა იდენტიფიცირება სერიოზულ გამოწვევად რჩება, და როგორც ახალ ზელანდიაში, მომხმარებლების მხრიდან შეიძლება მიჩნეულ იქნეს როგორც ერთ-ერთი ხელისშემშლელი ფაქტორი.
თუმცა, უკრაინაში, აშშ-სა და უნგრეთში მუქარას სამართლებრივი ქმედებებიც მოყოლია. მაგალითად უნგრეთში FOI პლატფორმის ავტორი არასამთავრობო ორგანიზაცია შეყვანილია „პრობლემატური არასამთავრობო ორგანიზაციების სიაში“ რომელსაც მთავრობა აქვეყნებს. აღნიშნული ორგანიზაციის მთავარ რედაქტორს პოლიციამ ჩამოართვა და დააზიანა დაშიფრული მყარი დისკი. აშშ-ში FOI პლატფორმის ავტორს დაკავებით ემუქრებოდნენ. დიდ ბრიტანეთშიც არის შემთხვევები, როდესაც ზოგიერთი დოკუმენტი არ ქვეყნდება ვებ-გვერდზე შესაბამისი სამართლებრივი ქმედების რისკის არსებობის გამო.
კვლევის მიხედვით გამოიკვეთა ტენდენცია, რომ ახლადშექმნილი პლატფორმები უფრო ოპტიმისტურად აღიქვამენ ვითარებას, მაშინ როდესაც უკეთ განვითარებული პლატფორმები საკუთარი ქმედებების უკან საფრთხეებსაც ხედავენ. როგორც კვლევა აჩვენებს, ყველაზე დიდი რისკი ესაა ინტერესის ნაკლებობა ხელისუფლების, საზოგადოებისა და პარტნიორების მხრიდან. თუმცა, FOI პლატფორმების ფუნქციონირებასთან დაკავშირებული რისკები დიდწილად უფრო პირად აღქმებს ეყრდნობა, ვიდრე ფაქტობრივ მტკიცებულებებს, და მეტი კვლევაა საჭირო ნამდვილი საფრთხეების უკეთ გასაგებად. კვლევა აქცენტს აკეთებს განმცხადებლის დასაცავად სამართლებრივი პროცედურების საჭიროებაზე.
ზეგავლენა
მსოფლიოს მასშტაბით საჯარო ინფორმაციის პლატფორმების მიზნები სხვადასხვაა. მართალია ქვეყნების უმეტესობისთვის, როგორც ბოსნიის, უნგრეთის, ესპანეთის, იტალიისა და ურუგვაის შემთხვევაში, საწყისი მიზანი მდგომარეობდა საჯარო ინფორმაციის მონაცემთა ბაზის შექმნასა და ინფორმაციის თავისუფლების საკითხებზე ყურადღების მიპყრობაში, მთავარ მიზანს მაინც წარმოადგენდა ადვოკატირება, ხელისუფლების დამოკიდებულების შეცვლა, მთავრობაზე ზეწოლა მეტი ღიაობის მისაღწევად, საჯარო ინფორმაციის ახალი კანონმდებლობის მიღების მოთხოვნა, როგორც ესპანეთში, ან უკვე არსებული კანონმდებლობის მიმართ კრიტიკული დამოკიდებულება, როგორც ავსტრალიაში, იტალიასა და ურუგვაიში. ამგვარად, ქვეყნების უმეტესობას აქვს მსგავსი მიზანი, რომელიც გულისხმობს მონაცემთა ბაზის შექმნასა და სახელისუფლებო გამჭვირვალობის ადვოკატირებას. ამას გარდა, მრავალი FOI პლატფორმისთვის საერთო მიზანს წარმოადგენს ქვეყნის ბიუროკრატიის უკეთ გაგება და მეტი ღიაობის მიღწევა.
წარმატების ფაქტორები
კვლევის ფარგლებში გამოიკვეთა წარმატების რამდენიმე ფაქტორი, როგორიცაა აქცენტის გაკეთება საბოლოო მიზანზე, საზოგადოებასთან ურთიერთობაზე, FOI პლატფორმის გაშვება ღონისძიებით, კავშირის ქონა ამ საკითხზე მომუშავე საზოგადოებასთან, თანამშრომლობა არასამთავრობო ორგანიზაციებთან და ხელისუფლებასთან, ფიქრი მდგრადობაზე და მზადყოფნა მოცულობითი სამუშაოსთვის.
დასკვნის სახით კვლევაში აღნიშნულია, რომ ერთის მხრივ საჭიროა FOI პლატფორმებს შორის მეტი თანამშრომლობის უზრუნველყოფა, ხოლო მეორეს მხრივ აუცილებელია მსგავსი ვებ-გვერდების მომხმარებლებთა უკეთ შესწავლა. ამას გარდა, კვლევაში რეკომენდაციის სახით ნათქვამია, რომ საჭიროა სამომავლო მდგრადობაზე ფიქრი, დონორი ორგანიზაციების მხრიდან დაფინანსების გაზრდის, ან დაფინანსების სხვა ინოვაციური და ეფექტური წყაროების მოძიების გზით.

Currently up to 100 countries worldwide have Freedom of Information (FOI) laws, and over 30 are using FOI request web-sites. However, there has been little research on effectiveness of these web-sites. Aiming to fill this gap in July-September 2014 a British organization mySociety has conducted comprehensive research on impact of Freedom of Information tools worldwide. The research by mySociety combines literature review on FOI in general and online FOI in particular, practitioner study based on findings from 27 FOI platforms from Europe, South Africa, US, UK, Canada etc based on interviews with FOI platform implementers and critical success factors. Among other FOI platforms, the study also covers Georgian experience, namely Public Information Database OpenData.ge, created by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) with financial support from Open Society Georgia Foundation (OSGF) in 2010.
MySociety itself has created open source software Alaveteli and UK WhatDoTheyKnow.com, one of the first FOI web-sites. While most countries having FOI platforms use Alaveteli, the research also covers non-Alaveteli platforms, and particularly, Georgian OpenData.ge. Namely, Georgian OpenData.ge has been mentioned in the report as one of the successfully developing FOI platforms which is not based on Alaveteli software.
The study has revealed a number of interesting insights. While establishment of FOI platforms dates back to 2007, most were developed quite recently, between 2011 and 2013. In this light, as Georgian OpenData.ge has been first launched in 2010, it is one of the oldest FOI platforms available. Data of requests was only available for 17 platforms out of total 27. While the British WhatDoTheyKnow.com was an outlier in terms of number of requests (more than 220.000 by September 2014) the total number of requests made through other platforms is more than 30.000. Among these platforms the ones in Ukraine and Czech Republic have seen fastest growth between March and September, 2014.
The study focuses on a number of key topics such as: role of technology, relationship with governments, sustainability, users, partnership with journalists and CSOs, promotion, risks and impact.
Technology
As the study shows, technology is not a major challenge for FOI platforms. Half of the platforms have been created and supported by people with technical background such as software engineering and web development. FOI implementers worldwide believe that technology helps in numerous ways such as increasing awareness, simplifying access to government, monitoring FOI compliance and serving more people. Such platforms make request process a lot easier for users. For many implementers, FOI performance monitoring is the most significant advantage. While in some cases the FOI platforms are the only source of information for FOI performance, for some countries platforms are an alternative tool for watchdog activities.
Governments
In case of relationship with governments, while the study found that political opposition to FOI platforms is rare, there are still numerous ways in which officials challenge FOI platforms. These are undermining legitimacy of requests made via FOI platform, requiring personal identification for making a request, referring to copyright, privacy or defamation laws in order to deny requests or limit public sharing of documents. Besides, interestingly, study has found that in some countries, like Georgia, Bosnia, Chile and Italy, FOI compliance may depend on the power of requester, where CSOs may be in a more advantageous position than ordinary citizens.
Sustainability
The study has found that worldwide financial sustainability of FOI platforms depends on donor funding. Almost all platforms are funded by donors, mostly by Open Society Foundations, or by individuals, and most have not thought of long term sustainability. However, some FOI platforms have found alternative ways to finance themselves: e.g. MuckRock in the US charges users for making requests, crowd-funding worked effectively in Spain. While in countries like Georgia and Ukraine donations are not established as usual practice, other countries like Spain, Czech Republic and Hungary are successfully using donation for support. Besides, volunteer and in kind contribution is used in various countries (the UK, the US, Australia). Despite such attempts to diversify income, the study concludes that direct grant funding will be difficult to replace, which highlights challenge of sustainability for FOI platforms.
Users
According to the study many FOI platforms do not collect detailed information on their users due to various reasons such as lack of time, resources, respect for privacy, and being concentrated on government responsiveness and accountability. Most common users of FOI platforms worldwide are journalists, CSOs and “active citizens” in general, while there is very little use by private sector. There are mostly young users; however, generally awareness of FOI remains serious challenge in most countries.
Journalists
Based on literature review the authors of the study had expected that journalists would be main users of FOI platforms. As it turned out, six out of 27 platforms are managed by journalistic organizations (Germany, Hungary, Switzerland, two platforms in the US, Ukraine). While implementers of FOI platforms see journalists as their key users, this is not always the case. Some platforms have their own journalists (Hungary and Spain). When used by journalists, the key benefits of FOI platforms mainly are tracking requests and publishing original documents. As for lack of use by journalists, the main reasons are time, costs and competitiveness. In case of such websites (Alaveteli based) that show all requests and received public information online journalists do not use them in order to stay competitive and also, they can still get the information informally. In some cases, e.g. in Italy FOI platforms are even seen by journalists as competitors. Another reason is that journalists have internal contact people in the government by means of which they receive needed information.
In the light of these challenges OpenData.ge has been mentioned in the study as a successful case when information is requested for journalists and not made public until the journalistic piece was done. However, this is seen by Alaveteli creators as not desirable, due to more requests kept private, difficulty to define “journalists” and still long time needed for received information. According to the study emerging trend in Georgia, Macedonia and Ukraine is that FOI platforms do not only offer journalists to make a request, but to browse database of past requests, find trends and raise awareness.
CSOs
While there is mixed evidence on whether CSOs are using FOI in general and FOI platforms in particular, many implementers see advantages of technologies for CSOs. Considering this Georgian OpenData.ge has been viewed as one of the good examples of CSO partnership, when three other CSOs joined the platform three years after its launch. According to the study advantages of such collaboration could be firstly broader coverage of FOI compliance, as well as increasing collective reputation, although each organization has independent process for requests and appeals.
Some of the challenges in more use of FOI platforms by CSOs are that some CSOs have alternative means of receiving information via direct access, e.g. personal e-mails, as in Tunisia, Liberia and Romania. Competitiveness and consecutive secrecy among CSOs has also been reported, as similar to journalists, for instance in the US. Besides, as in case with journalists, CSOs face such challenges as lack of time, unwillingness to strain relations with governments and also, different agendas.
Promotion
The study has found that while promotion is seen by implementers as essential, it also the most difficult part. While there are a variety of ways to promote FOI platforms, such as voluntary help and organizing workshops, Georgian OpenData.ge is mentioned as a case when the authors of the platform themselves prepare analytical material based on received public information, thus preparing ready stories for media coverage and making the data easily accessible for more people.
Risks
While in India FOI activists are threatened or killed, in most countries covered by the study, (e.g. Guatemala, Uruguay, Uganda, Macedonia, Tunisia, and Czech Republic) serious threats are not the case. Importantly, the study shows that inexistence of anonymous requesting may increase risk perception due to lack of trust of the government, as in case of Italy, Chile and Bosnia. With this in mind identification remains a serious challenge, and as it is believed in New Zealand, can be seen as discouraging factor for users.
However, there have been threats followed by legal action in Ukraine, USA and Hungary. The CSO running FOI platform in Hungary is included in the “list of problematic NGOs” published by the government. In their case the police took and damaged encrypted hard-drive of the Editor-in-Chief. The US FOI platform implementer was threatened by jail. Even in case of the UK there are some cases with documents that are not published on the website due to risks for legal action.
The study shows the trend that some newly established platforms are more optimistic, while the better-established ones see real risks behind their actions. Still, the study shows that the greatest existing risk is lack of interest from the government, the public as well as partners. However, the risks for running FOI platforms is mostly based on personal perceptions rather than factual evidence, and more research is needed for understanding real threats for users and implementers. The study stresses the need for legal procedures to protect the requesters.
Impact
The aims of FOI platforms worldwide are various. While the initial goal for many platforms, like in Bosnia, Hungary, Spain, Italy and Uruguay, was to create database of public information and driving attention to FOI issues, the final goal was advocacy, change of attitude from the government, pressure for more openness of government, demand for new FOI legislation as in Spain or critical attitude towards effectiveness of existing legislation as in Australia, Italy and Uruguay. Thus, most countries share the same goal to create database and advocate for government transparency. Besides, the common aim shared by most FOI platforms is also to understand bureaucracy of the country better and achieve more openness.
Success factors
Some of the success factors identified throughout the research process is to be aware of the final aim, to invest in promotion, launch FOI platforms with an event, stay in touch with broader FOI community, partner with other CSOs and the government, think about sustainability and make a commitment to workload.
The study concludes that on the one hand there is need for tighter links between various FOI platforms and on the other more has to be done in order to study the users of FOI platforms. Besides, the study recommends finding the ways of future sustainability either through extending funding by donor organizations, or searching for innovative and efficient sources of funding.