სახელმწიფო დაცვის სპეციალურ სამსახურსა და IDFI-ს შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა
1 აგვისტოს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტსა (IDFI) და სსიპ „სახელმწიფო დაცვის სპეციალურ სამსახურს“ შორის გაფორმდა ურთიერთანამშრომლობის მემორანდუმი.
აღნიშნული მემორანდუმის მიხედვით, რომელსაც ხელი მოაწერეს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) დირექტორმა გიორგი კლდიაშვილმა და სსიპ „სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის“ ადმინისტრაციის უფროსმა რუსუდან კასრაძემ, მხარეები შეთანხმდნენ, რომ IDFI სახელმწიფო დაცვის სპეციალურ სამსახურს მიაწვდის რეკომენდაციებს სამსახურის მეტი გამჭვირვალობისა და საზოგადოებრივი ანგარიშვალდებულების ამაღლების უზრუნველსაყოფად, რასაც სსიპ „სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახური“ გამოიყენებს პრაქტიკულ საქმიანობაში.
მემორანდუმის ფარგლებში, ინსტიტუტის ექსპერტების მიერ სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის თანამშრომლებს ჩაუტარდათ ტრეინინგი ინფორმაციის თავისუფლების, ღია მმართველობის და საჯარო ინფორმაციის პროაქტიულ გამოქვეყნებას და ელექტრონული ფორმით საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნის სამართლებრივ საკითხებზე და პრაქტიკულ განხორციელების შესახებ.
ინსტიტუტის მიერ ტრეინინგზე გაცემული იქნა რეკომენდაციები, რომელიც მაქსიმალურად უზრუნველყოფს სამსახურის ღიაობას და ფინანსურ გამჭვირვალობას, საზოგადოებისთვის მიმართ ანარიშვალდებულებას და მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესის მქონე საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობას. ამასთან ტრეინინგზე ნაჩვენები იქნა, დღეის მდგომარეობით საქართველო საჯარო სექტორში დანერგილი ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნებისა და ელექტრონული მოთხოვნის პრაკტიკის საუკეთესო მაგალითები.

Special State Protection Service of Georgia and Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) signed the memorandum of understanding on August 1, 2014.
According to the memorandum, signed by Rusudan Kasradze, head of administration at Special State Protection Service of Georgia and Giorgi Kldiashvili, director of IDFI, organization will provide recommendations to ensure improvement of transparency of the service and increase accountability.
In the frames of the memorandum, experts of the institute trained the employees of Special State Protection Service about freedom of information, open governance, proactive disclosure of public information and legislative issues related to requesting public information online.
Institute suggested some recommendations to the service during the training that ensure high level of financial transparency and openness of the service, accountability and accessibility of the public information with high public interest.