სალექციო კურსი აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტში
სიახლეები | ეკონომიკა და სოციალური პოლიტიკა | ტრენინგები | ინტერნეტი და ინოვაციები | პუბლიკაციები | სტატია 28 იანვარი 2016
27 იანვარს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის ორგანიზებით აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტში გაიმართა სალექციო კურსი „საქართველო 2020 – კონკურენციის რეგულირება სატელეკომუნიკაციო სფეროში“, რომელსაც გაუძღვნენ IDFI-ის და ტელეკომუნიკაციის მიმართულების ხელმძღვანელი – უჩა სეთური და IDFI-ის პროექტის კოორდინატორი – საბა ბუაძე. ღონისძიება ჩატარდა პროექტ “სტრატეგიული გეგმა საქართველო 2020 – სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის გაძლიერება”-ს ფარგლებში. პროექტი ხორციელდება IDFI-ს მიერ ბრემენის უნივერსიტეტთან პარტნიორობით და გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს დაფინანსებით.
სალექციო კურსის მიზანი იყო სტრატეგიული გეგმა „საქართველო 2020“-ს შემუშავების გაანალიზება სტრატეგიულ ჭრილში, ასევე სატელეკომუნიკაციო სექტორში კონკურენციის რეგულირების მხრივ არსებული მდგომარეობის განხილვა.
უჩა სეთურმა სტუდენტებთან ერთად განიხილა კონკურენციის რეგულირების მნიშვნელობა, ელექტრონული კომუნიკაციის სფეროში სახელმწიფო პოლიტიკის ძირითადი პრინციპები და საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის ფუნქციები და უფლებამოსილებები.
საბა ბუაძემ სტუნენტებს გააცნო საქართველოს სოციალურ ეკონომიკური განვითარების სტრატეგია „საქართველო 2020“-ის დაგეგმვის პროცესი. ლექციისას გაანალიზებული იყო პოლიტიკის დაგეგმვის მნიშვნელობა, საჯარო პოლიტიკის დაგეგმვის არსებული ჩარჩო და სიახლეები, ისევე როგორც სტრატეგიული გეგმა „საქართველო 2020”-ის სტრუქტურული ნაკლოვანებები.
ერთდღიანი სალექციო კურსის შემდეგ, ღონისძიებაში მონაწილე სტუდენტებს გადაეცათ IDFI-ს, ბრემენის უნივერსიტეტისა და აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ერთობლივი სერტიფიკატი. აქტიურ სტუდენტებს გადაეცათ უახლესი ქართულენოვანი სამეცნიერო ლიტერატურა.

On January 27th, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) organized the lecture “Georgia 2020 – Regulating Competition in Telecommunication Field” at Akaki Tsereteli State University. The course was led by Ucha Seturi – Expert in Media and Telecomunications Law of IDFI and Saba Buadze – Project Coordinator at IDFI. The courses are held within the framework of the project “Strategic Plan Georgia 2020 – Strengthening Public Involvement”. The project is implemented by IDFI in cooperation with University of Bremen and with the financial support of Federal Foreign Office of Germany.
The aim of the course was to analyze the strategic significance of the Social-Economic Development Plan – Georgia 2020, as well as discussing the regulatory particularities of competition in the telecommunication field.
Ucha Seturi discussed the importance of regulating competition, main principles of state policy in the field of electronic communication, as well as the functions and duties of Georgia’s National Communication Commission.
IMG_6544.JPGSaba Buadze explained the process of planning and elaboration of the strategic document Georgia – 2020. During the lecture, the importance of policy planning was discussed, as well as novelties in the existing framework of public policy planning. Shortcomings and inherent flaws of the strategic document were also discussed during the lecture.
After the lecture, the students were awarded with joint certificates from IDFI, University of Bremen and Akaki Tsereteli State University. Active Students were awarded with scientific literature translated to Georgian.