IDFI-ის შეფასება 2015-2016 წლების ანტიკორუფციული სამოქმედო გეგმის 2016 წლის ღონისძიებების შესრულებაზე
სიახლეები | კვლევები | კორუფციასთან ბრძოლა | პუბლიკაციები 16 მაისი 2017
ავტორი: მარიამ თუთბერიძე
IDFI-მ ანტიკორუფციული საბჭოს სამდივნოს წარუდგინა შეფასებები 2015-2016 წლების ანტიკორუფციული სამოქმედო გეგმის 2016 წლის ღონისძიებების შესრულებაზე.
ანტიკორუფციული სამოქმედო გეგმის შეფასება ხდება მონიტორინგის ჩარჩოს შესაბამისად, სადაც გაწერილია თითოეული პასუხისმგებელი უწყების ღონისძიებები და ფასდება შემდეგი სამი სტატუსით: „სრულად შესრულდა“, „უმეტესად შესრულდა“, „ნაწილობრივ შესრულდა“, „არ შესრულდა“. ღონისძიებები ფასდება პასუხისმგებელი უწყებების და არასამთავრობო სექტორის მიერ, ხოლო საბოლოო შეფასებას აკეთებს კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს (ანტიკორუფციული საბჭო) სამდივნო. დოკუმენტი მტკიცდება ანტიკორუფციული საბჭოს სხდომაზე.
IDFI-ის მიერ მონიტორინგის პროცესში გამოვლენილ ხარვეზებს შორისაა:
- პასუხისმგებელი უწყებების მიერ მონიტორინგის მიზნებისთვის მოწოდებული ინფორმაცია ხშირად ზოგადი იყო, არ ჩანდა ღონისძიებასა და პროგრესს შორის კავშირი, რაც ართულებდა მის შეფასებას;
- ღონისძიებებს თან არ ერთვოდა შეფასებისთვის საჭირო დოკუმენტაცია;
- შეუსრულებელ ღონისძიებებში არ იყო მითითებული მიზეზები და შესრულების სავარაუდო დრო;
- 2016 წლის მონიტორინგი განხორციელდა არა წელიწადში ორჯერ, როგორც მეთოდოლოგიითაა განსაზღვრული, არამედ ერთხელ მთელი წლისათვის. ეს პროცესი ახალი სამოქმედო გეგმის შემუშავებასთან ერთად მიმდინარეობდა, რამაც გაართულა პროცესი;
- ღონისძიებების შეფასებისას დარღვეული იყო ერთიანი სტანდარტი;
- ღონისძიებების შესრულების სტატუსი, რიგ შემთხვევებში არ შეესაბამებოდა პროგრესის აღწერას.
იმის გათვალისწინებით, რომ 2015-2016 წლების ანტიკორუფციული სამოქმედო გეგმის განხორციელება დასრულებულია, IDFI მიიჩნევს, რომ გამოვლენილი ხარვეზები გათვალისწინებული უნდა იქნეს 2017-2018 წლების სამოქმედო გეგმის მონიტორინგის პროცესში.
ანტიკორუფციულმა საბჭომ 2015-2016 წლების ანტიკორუფციული სამოქმედო გეგმის მონიტორინგის ჩარჩო, მონიტორინგისა და პროგრესის ანგარიშები 2017 წლის 24 აპრილს დაამტკიცა. საბოლოო დოკუმენტაცია ანტიკორუფციული საბჭოს სამდივნოს ვებგვერდზე ამ დრომდე არ განუთავსებია.

Author: Mariam Tutberidze
IDFI recently studied the evaluation results of the 2015-2016 Anti-Corruption Action Plan implementation and presented its findings to the Secretariat of the Anti-Corruption Council.
The Anti-Corruption Action Plan is evaluated according to a special monitoring framework, where the activities of each responsible agency are evaluated as either “fully completed”, “mostly completed”, “partially completed”, or “not completed”.
The activities are evaluated by responsible agencies and civil society organizations, with the Secretariat of the Anti-Corruption Council making the final evaluation. The monitoring document is then adopted at the session of the Anti-Corruption Council.
IDFI found the following shortcomings in the evaluation process:
- The information provided by responsible agencies for the purposes of monitoring was often vague, with no clear connection between activity and progress, which made evaluation difficult.
- Activities did not come along with necessary documentation for their evaluation.
- No justification was presented for the specific activities not implemented during the reporting period, and no timeline was given for finalization of their implemented.
- In 2016, monitoring was not conducted twice, as was set out in the methodology, but once for the whole year. Monitoring was carried out in parallel with the elaboration of the new Action Plan, which complicated the process.
- The uniform standard was violated during evaluation of activities.
- The status of implementation of some activities did not always match the description of achieved progress.
IDFI believes that the shortcomings identified in the process of evaluating the implementing of the 2015-2016 Anti-Corruption Action Plan should be taken into account for the monitoring of the 2017-2018 Action Plan.
The Anti-Corruption Council adopted the monitoring framework, monitoring and progress reports of the 2015-2016 Action Plan on April 24, 2017. The finalized document has still not been published on the website of the Ministry of Justice.