18-მა არასამთავრობო ორგანიზაციამ ხელი მოაწერა გამჭვირვალობის დეკლარაციას
9 სექტემბერს, 18-მა არასამთავრობო ორგანიზაციამ ხელი მოაწერა გამჭვირვალობის დეკლარაციას, რომლის მიხედვითაც თითოეულმა მათგანმა პასუხისმგებლობა აიღო, პერიოდულად, როგორც საკუთარ ვებგვერდებზე, ასევე საერთო ონლაინ პლატფორმებზე, გამოაქვეყნოს ინფორმაცია დაგეგმილი და განხორციელებული საქმიანობების, განხორციელების ვადების, დონორების და დაფინანსების რაოდენობის შესახებ.
დეკლარაციაზე ხელმოწერა არის ნებაყოფლობითი და ღიაა იმ არასამთავრობო ორგანიზაციებისთვის, რომლებიც იზიარებენ დოკუმენტში აღიარებულ პრინციპებსა და ვალდებულებებს. აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ უკვე მრავალი წელია, IDFI პროაქტიულ რეჟიმში აქვეყნებს ზემოდ აღნიშნულ ინფორმაციას და ამიტომ იგი, წელს უკვე მეორედ დასახელდა (ექვს ქართულ არასამთავრობო ორგანიზაციასთან ერთად) მსოფლიოს მასშტაბით ფინანსურად ყველაზე გამჭვირვალე ანალიტიკურ ორგანიზაციად (ამ შეფასებითი კვლევის ავტორია ორგანიზაცია Transparify, რომელიც უკვე მესამე წელია აქვეყნებს შედეგების შემცველ ანგარიშებს).
ინფორმაცია რეგულარულად განთავსდება სამოქალაქო ორგანიზაციების ახალ ვებპორტალზე - www.cso.ge, რომლის პრეზენტაციაც დეკლარაციის ხელმოწერის შემდგომ გაიმართა.
პრეზენტაციის დასასრულს, თბილისსა და რეგიონებში მომუშავე 60-მდე ორგანიზაციამ მათი საქმიანობის ამსახველი ფოტოგამოფენა მოაწყო. ამავდროულად მათ საზოგადოებას და მედიას საკუთარ საქმიანობა გააცნეს.
ღონისძიება ორგანიზებული იყო „სამოქალაქო განვითარების სააგენტოსა“ (სიდა) და „სამოქალაქო საზოგადოების რეგიონული ქსელის“ (R-CSN) მიერ, აღმოსავლეთ-დასავლეთის მართვის ინსტიტუტის (EWMI) ACCESS პროგრამის მხარდაჭერით, რომელსაც აფინანსებს აშშ საერთაშორისო განვითარების სააგენტო (USAID).
გამჭვირვალობის დეკლარაციაზე ხელმომწერი ორგანიზაციები:
1. სამოქალაქო განვითარების სააგენტო (სიდა)2. სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება (ISFED)

On September 9, 18 Non-Governmental Organizations singed a Declaration of Transparency, through which each organization commits to periodically publish information about their planned and completed activities, timeframes, donor organizations and amounts of funding on their individual websites as well as on a common online platform.
Signing of the Declaration is voluntary and is open to any civil society organization that shares the principles and commitments included in the document. It has to be noted that even before this case, IDFI has been proactively publishing the above given information on its website; therefore, it was named (two times) by Transparify among the world’s most financially transparency think tanks along with 6 other Georgian non-governmental organizations.
After the signing ceremony, the organizations held a presentation of a new civil society web portal - www.cso.ge, where all signatories will regularly upload their information.
Towards the end of the presentation, 60 non-governmental organizations based in Tbilisi and the regions organized a photo exhibition depicting their activities aimed at informing the media and the public about their work.
The event was organized by Civil Development Agency (CiDA) and Civil Society Regional Network (R-CSN) with support from the USAID funded ACCESS Program of the East-West Management Institute (EWMI).